AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Zabíhání motoru

Dotaz

Je pravda, že motor stačí zabíhat 1500Km? Že se u T601 při záběhu nezvyšuje mazací poměr? Valí se na mne mnoho "dobrých" rad, ale mnohé odporují selskému rozumu(PŘ: motor který se vytáčí při záběhu pak lépe jezdí a podobné nesmysly). Jak tedy správně zabíhat?

Odpověď

Zde neexistuje žádné závazné pravidlo. Většinou vozidla zakoupená v prodejnách končila v soukromém sektoru a každý zabíhal podle svého naturelu. Vozy které končily ve firmách (lesní správy, spoje, plynárny, vodárny a pod.) měla více řidičů a nikdo se nějakým zabíháním nezabýval. Obojí vozidla přitom dlouhá léta plnila svoji funkci dobře.
K tomuto tématu mohu tedy napsat místo závazné poučky pouze vlastní názor opřený o nějakou tu zkušenost. Úplně nový vůz (motor) by měl být opravdu zabíhán ve smíšeném provoze (město/dálnice) asi 1500km s maličko zvýšeným mazacím poměrem 1:40 až 1:33. Po tuto dobu by měl být motor zatěžován asi do 2/3 výkonu. Po ujetí této vzdálenosti by měly být překontrolovány všechny důležité prvky vozu. Brzdy na únik kapaliny, ložiska kol na vůli, nápravy na upevnění a důkladná kontrola všech šroubových spojů. Doporučil bych vypustit olej z převodovky a to hlavně z důvodu kontroly sedimentů. Pokud se na prstu zasunutém do vypouštěcího otvoru oleje najdou ocelové či jiné kovové šupiny, děje se něco nekalého v převodovce. Je nutné promazat řízení, čepy náprav a zkontrolovat klínový řemen. U nového vozu potom doporučuji další kontrolu v 5000 km, ale již je možné motor postupně stále více zatěžovat, vyvarovat se ovšem ustáleného dlouhotrvajícího zatížení ve stejných otáčkách (hlavně při jízdě po dálnicích) kdy by mohlo dojít k přehřátí válců a zadření motoru. Od 1500km již používat mísící poměr oleje obvyklý, tedy 1:50 (poměr 1:40 byl doporučován pouze kvůli stojanům MIX kde byl olej mírně předředěn benzínem), ti opatrnější nechť klidně použijí poměr 1:40 pro "jistotu", ne však víc! Předpokládá se olej M2T na který byl motor konstruován a je plně dostačující.
Pokud jde o záběh repasovaného motoru, tam lze záběh asi o polovinu zkrátit, neb válce a písty jsou k sobě spárovány s montážní přesnou vůlí, kdežto ve výrobním závodě asijská brigádnice brala z bedny "A" univerzální písty a z bedny "B" univerzální kroužky a to celé navlékla do nejblíže pásem podávaného válce (mnohdy asi za každou cenu). Podle bývalého předsedy našeho klubu a pracovníka výzkumného ústavu spalovacích motorů údajně u repasovaného motoru trvá až 10.000km než si nová šoupátka sednou a těsní ve starém zrýhovaném karteru, proto používám jeho metodu zabíhání repasí. Po složení a úplné kompletaci motor nastartuji a nastavím na vyšší volnoběh šroubkem, neb těsný motor má s udržením volnoběhu obvykle potíže. Nechám ho běžet cca 10 - 15 minut a pak jej nechám zchládnout (obvykle se více hřeje). Tak to opakuji asi 3x a motor se uvolní, začíná držet volnoběh. Vezmu jej na projžďku a neopomenu ho prohnat,aby věděl jak má vypadat jeho budoucí práce! Varuji se ale přehřátí. Následně již nijak extra v zabíhání nepokračuji, mažu na "jistotu" a chráním motor před přehřátím, jinak nic.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný