AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Trabant "obrněnec" vlastním jménem: TRABANT SPW 152 SPECIAL

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Již delší dobu jsme měli na našich stránkách uveřejněných pár fotografií běžně neznámého vojenského Trabanta, kterému jsme začali říkat "obrněnec" pro jeho podobu s BéVéPéčkem. Protože jsme sami nic o vozidle nevěděli, byly zveřejněny naše i Vaše dohady a polopravdy. Na naši výzvu, aby se ozval někdo, kdo o tomto voze něco ví, se nám po delší době ozval člověk nejpovolanější, majitel a restaurátor v jedné osobě. Nám je jeho jméno známo, máme autorské svolení na tento článek i připojené fotografie včetně zcela nových fotografií dosud nikde nezveřejněných. Na přání majitele (vzhledem k jeho neblahým zkušenostem) nejsme oprávněni zveřejnit jeho identitu a kontakt. Takže nyní uvádíme exkluzivní, zcela zaručené a pravdivé informace přímo od pramene.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení


První zmínka o potřebě podobného vozidla byla nalezena v pozůstalých aktech státního archivu, kde je zachováno označení č. 15/1 návrhu usnesení ze dne 4.6.1970, které stanovuje vybavení vojenského politického kabinetu NVA (přeloženo NVA = národní lidová armáda tehdejší DDR). Přestavba modelu SPW 152 nastala tedy na pokyn vojenského politického vedení NVA tehdejší DDR.
Pro předvojenské vzdělávání mladistvých postavily VEB automobilové závody Sachsenring Zwickau / VEB IFA karosářské závody v Halle v roce 1972 celkem 29 přibližně v měřítku srovnatelných kopií a zmenšenin vozu SPW 152 Základ těchto vozů tvořily prodloužené platformy Trabantu - Kübel . Obě zadní osy a přední osa pocházejí z výrobny Trabantu. To samé platí pro motor, převodovku, výfuk, brzdový systém, sedadlo řidiče a spolujezdce. Plechová nástavba nabízela vpředu místo pro řidiče a jeho spolujezdce, případně učitele autoškoly, vzadu pak místo pro dalších 6 až 8 osob. V průběhu přestavby byly mimo jiné po straně nad zadními nápravami namontovány desky pro snadné překonávání příkopů a menších překážek a také dva desetilitrové kanistry vlevo a vpravo na zádi. Původně se tyto 800 kg těžké vozy také honosily majestátními znaky DDR.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Technická data:
Druh vozidla a konstrukce: osobní vůz, otevřený,
Rok výroby: přestavba v roce 1972
Typ karoserie: Kübel / SPW 152 speciál
Výrobce: VEB automobilové závody Sachsenring Zwickau VEB IFA karosářské závody Halle
Výrobní číslo vozu (VIN): M 8261 / 17X
Motor: počet válců: 2 Pracovní metoda: Otto / dvoutakt
Zdvihový objem: 594 ccm
Výkon: 24 PS při 4200 otáčkách/ minutu
Mazání: míchané 1 : 40
Chlazení: vzduchem
Nádrž: spádová nad motorem, obsah 24 l.
Převodovka: původní třírychlostní (dva převodové stupně vpřed, jeden vzad) byla při rekonstrukci nahrazena klasickou převodovkou (4 stupně vpřed, 1 vzad). Pohon přední nápravy klasický, poloosami a krytými homokinetickými klouby.
Podvozek: na prodloužené platformě typu Kübel (stejný základ byl použit i při renovaci) je uložena klasická poháněná přední náprava s hřebenovým řízením. Střední náprava na standardním místě ve standardním provedení, třetí náprava je přidaná na prodloužené platformě. Všechny nápravy odpruženy listovými pery a osazeny tlumiči pérování ze standardního provedení vozu.
Brzdy: přední a střední náprava jsou bržděny hydraulickým jednookruhovým brzdovým systémem, vpředu brzdy Simplex ( jeden brzdový váleček na 1 kolo, seřízení excentrické) vzadu první osa Simplex s ruční brzdou, druhá zadní osa zcela nebržděna.
Karoserie: až 10ti místná, otevřená oplechovaná s krycí plachtou. Ostatní údaje- délka: 4.200 mm, šířka: 1.450 mm , výška: 1.500 mm, pohotovostní váha: 800 kg. Místa k sezení v předu 2 (řidič + spolujezdec, případně instruktor autoškoly), místa k sezení vzadu: 6 až 8 na sedadlech podélně vestavěných ve směru jízdy.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

K rekonstrukci majitel uvádí několik zajímavých informací.
Jeden z těchto vozů zůstal uchován a po náročné renovaci se dnes nachází v dobrém optickém, technickém a pojízdném stavu.Karoserie tohoto vozu, byla dovezena ve šrotovém stavu v roce 1994 z bývalé NDR . Po mnoha pátráních na internetu jsem zjistil dva body. V Německu existují podle informací co mám, pouze dva kusy a jeden je v mém vlastnictví tedy tři kusy. Podle dohadů a čísla karoserie, které je / X17 se někteří trabantologové shodují na tom, že těchto vozů bylo vyrobeno údajně 29 kusů, ale není to nikde podloženo.Podle zpráv z Muzea nemají ani tam více informací. Původně tyto vozy měly pouze tři rychlostní stupně, dva vpřed jeden vzad z důvodu větší zátěže a použití v terénu. Tento speciál je v současné době na Veteránských číslech a může se pohybovat bez problémů v silničním provozu. Jelikož ve voze mám nyní převodovku o pěti převodových stupních v silničním provoze se pohybuje docela snadno. Podle mého názoru - při pohotovostní hmotnosti vozu a obsazení všech sedadel spolujezdci, je to pro tento motor velká zátěž a myslím si, že motor v tomto voze nevydržel déle jak rok a jedině při použití původní dvoustupňové převodovky pro jízdu vpřed mohl vydržet terénní podmínky.
Vůz byl restaurován za pomocí kamarádů a dostupných fotek z internetu a i díky přátelské pomoci pana P. H. - specialisty na vozy Trabant z August Horch Museum Zwickau, který jako odborník dodal některé cenné informace o tomto voze.
Pokud seženu dobrý motor, tak se i objevím s tímto vozem na některém Vašem srazu.
M.H.

Autorizováno majitelem M.H.
Z podkladů majitele zpracoval Habr
M.Hanus předseda AK Trabant Brno© Marian Konečný