AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Elektronické zapalování i pro Trabanty?

Klikni pro zvětšení Ano, už lze koupit a namontovat opravdu plnohodnotné elektronické zapalování i do vozů Trabant. Tuzemský výrobce IMFsoft s.r.o. nám poskytl dostatek kvalitních informací o svém novém produktu – el. zapalování s názvem Jawa-CZ Ignition V3.1 které je určeno pro použití na dvoudobý dvouválcový motor. Konstrukce zařízení je uzpůsobena tak, aby po jednoduché úpravě bylo možno toto zapalování použít i v motoru Trabant. Po prostudování jsem nabyl dojmu, že si uvedený výrobek zaslouží naši pozornost, neb na rozdíl od nedokonalého zapalování EBZA (použité se v inzercích prodává za cca 1500,-Kč) je zde velmi snadná montáž, která je ovšem podmíněna nutností nastavit zapalování pomocí počítače. To je jediná nevýhoda, ale není to nepřekonatelná překážka. Na rozdíl od Ebzy, která má na podběhu mnoho nezbytné kabeláže a řídící jednotku, ve skříňce zapalování potom snímač, u tohoto zapalování je vše umístěno jen ve skříňce zapalování. Po úpravě odstředivého regulátoru a montáže trojžílového kabelu od cívek a jednoduché montáže snímače již stačí pouze nastavit zapalování pomocí PC. Toto elektronické zapalování „druhé generace“ zohlední provozní zatížení vozu a tak potlačí hlavní nešvar Ebzy – chybějící regulátor; zde je regulátor elektronický, navíc je zde přímo vývod pro elektronický otáčkoměr. Použití tohoto zapalování zlepší charakteristiku točivého momentu a jeho lepším využitím přinést i úsporu paliva, zlepšit startování za všech teplotních režimů a zajistit plnou činnost i při velkém poklesu palubního napětí (Ebza nepracuje spolehlivě již s poklesem napětí o 10%), zařízení pracuje od 3,5V do 25V – je tedy univerzální pro 6 i 12V a báječně si rozumí i se sportovní úpravou motoru, neb je konstruováno až do 25 000ot/min.
3.9.2007 je uvedena nová verze zapalování pod číslem "Jawa – CZ – Trabant Ignition TCI V4.1"
Montážní návod najdete na stránce:
http://imfsoft.cz/hardware/produkty/jawa-cz-trabant-ignition/download/cz/Trabant.pdf (350 KB)
Kompletní testy a grafy naleznete na stránce:
http://imfsoft.cz/hardware/produkty/jawa-cz-trabant-ignition/download/cz/Jawa_cz_ignition.pdf ( 396kb).
Popis obslužného SW:
http://imfsoft.cz/software/produkty/ignition-control/download/cz/Ignition-control.pdf (317 kb)

Implementovali jsme několik nových změn + k balení také dodáváme základní podkladovou destičku už s předvrtanými otvory. Odpadá tak práce s odbroušením starých kladívek, vrtání díry a řezání závitů. Věříme, že díky této skutečnosti, zůstane i cena přijatelná.

El. změny:
- Zvětšení otvoru v zapalování na 17,7mm (pro uchycení stínitka lze tak použít originální kladívkovou vačku bez úpravy)
- Výkonnější 38A MOSFET
- Speciální obvod pro řízení MOSFET

Výrobce poskytuje zákonnou záruku, cena jednoho kusu zapalování Jawa-CZ Ignition V4.1 je 2.356,- Kč včetně poštovného, balného a DPH. Zapalování je možné objednat: e-mailem: info@imfsoft.com
telefonicky: 596 611 977 poštou: IMFsoft, s.r.o. Hlubinská 36 702 00, Moravská Ostrava
Více informací naleznete na www.imfsoft.com
První zkušenosti z montáže a provozu popsaného zapalování naleznete
na www.ifa.cz© Marian Konečný