AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Vibrace motoru

Dotaz

Nedávno jsem si koupil T 601. Vůz bezvadně startuje i při nízkých teplotách na oba válce. Při rozjezdu je zpočátku vše v pořádku, ale s rostoucími otáčkami začne motor vibrovat. Tyto vibrace jsou dobře slyšet jako tupé klepání a přenášejí se na plynový pedál. Při dalším zvyšování otáček vibrace mizí a motor pak již běží normálně. Napadlo mne, že závada je v upevnění motoru, ale zdá se, že to je bezvadné. Můžete mi poradit?

Odpověď

Zdravím z Brna,
je dost nesnadné podle Vašeho popisu určit správně závadu, budu proto vycházet spíše z praxe, než z Vašich postřehů. Toto chování bývá nejčastěji ze dvou příčin. Tou první je uvolněná převodovka na zadním silentbloku, případně je volný držák tohoto silentbloku a v nejhorším případě je poškozený nosník silentbloku na pomocném rámu. Vyloučení této závady je poměrně snadné. Při vypnutém motoru a otevřené kapotě zařaďte jedničku nebo zpátečku a střídavým kýváním celého vozu vpřed a vzad sledujte, zda motor neposkakuje v uložení, případně, jestli zadní držák převodovky nemá vůle, není hlučný cvakáním. Pokud si nejste jistý, požádejte o kývání vozem pomocníka a sám se koukejte pravým podběhem na celé spojení rámu, silentbloku a převodovky. Nikde nesmí být patrné vůle, kývání je v normě pouze co pryž silentbloků motoru a převodovky dovolí.

Druhá nejčastější závada (a typuji, že je to i Váš případ) způsobující tupé klepání, vibrace a rázy bývá způsobena nenamazanými kameny planetových kol diferenciálu, zvláště pokud se jedná o provedení s homokinetickým kloubem. Zde je potřeba se přesvědčit tak, že se stáhnou na obou stranách vnitřní manžety poloos a pohledem, případně hmatem se přesvědčíte o dostatečném namazání. Pod manžetou a v dutině planetového kola má být asi 100g mazacího tuku nejlépe LV2.3 a podobného kvalitního. Nesmí se zde použít grafitový tuk, tuk do vodní pumpy a červený tuk vyráběný na kyselé bázi (dnes se již nevyrábí, je pouze ve starých zásobách kutilů). Často bývá poškozeno dno planetového kola a za manžetou je převodový olej. Převodový olej k mazání kamenů stačí, jde o nesnadno odstranitelnou závadu. Pokud jsou dutiny planet. kol suché a nemáte možnost demontovat celé poloosy, prostor vyčistit a namazat, alespoň se pokuste o vyčištění nástřikem petroleje nebo přípravkem WD-40. Ujedete pouze pár km a mělo by klepání ustat. Pokud ustane, máte na polovic vyhráno, nyní opět stáhněte manžety a vytřete uvolněné nečistoty, naplňte komoru i manžetu tukem a manžetu důkladně nasaďte. Vše se nejlépe dělá po demontáži poloosy, ale není to nezbytné. Na vysvětlení: přidřené kameny se nemohou posouvat ve svých drážkách a cloumají celou převodovkou, ta rozkmitá motor a protože lanovod plynu má pouze malou vůli, přenáší se toto kmitání motoru na pedál plynu. Tato závada je projevem slabší péče o vůz a je celkem častá. Se zvyšujícími se otáčkami se sice závada neodstraní, ale rotace poloosy je již tak rychlá, že se poloosa vystředí a kmitání je z velké části potlačeno.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný